Menu
Biuletyn Informacji PublicznejFundusze Unii EuropejskiejFundusze Unii Europejskiejwysoki kontrasttekst o normlanej wielkościzmniejsz tekstpowiększ tekstfacebook
Logo "Repty" GCR

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

"Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji

im. gen. Jerzego Ziętka


Aktualności

Dodano: 27.11.2019

DEBATA POŚWIĘCONA WYZWANIOM WSPÓŁCZESNEJ KARDIOLOGII

13 listopada w Sali Konferencyjnej Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" odbyło się spotkanie zespołów Oddziału Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz II Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty". Delegacji gości przewodził dr hab. n. med. Michał Zembala. W skład zespołu weszli lekarze, pielęgniarki i inżynier zajmujący się mechanicznym wspomaganiem.
Spotkanie otworzył Dyrektor Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji Repty Norbert Komar, który przywitał uczestników i życzył owocnych obrad. Celem rozmów było przedstawienie zespołów terapeutycznych z obu współpracujących ośrodków, zapoznanie gości z nowo otwartym pawilonem kardiologii oraz podzielenie się doświadczeniem na temat leczenia chorych ze wspomaganiem. Inżynier przedstawił układ wspomagający HeartMate III. Nasz zespół mógł poznać różnice techniczne pomiędzy poprzednio stosowanymi układami a tym najnowocześniejszym.
Zespół II Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej od lat współpracuje ze Śląskim Centrum Chorób Serca w dziedzinie rehabilitacji chorych z mechanicznym wspomaganiem komór. W 2010 r. w Zabrzu i w Warszawie po raz pierwszy wszczepiono takie urządzenia - obaj chorzy byli rehabilitowani w naszym Centrum. W sumie wyleczyliśmy około 40 chorych z mechanicznym wspomaganiem.
Wszczepienie mechanicznego wspomagania krążenia jest jedną z metod leczenia schyłkowej niewydolności serca. Urządzenia takie stosuje się najczęściej jako terapię pomostową do transplantacji serca, ale również dla zyskania czasu niezbędnego do wyleczenia, poprawy wydolności serca lub jako terapię docelową, gdy chory z różnych przyczyn nie może być poddany transplantacji. W naszym Centrum przebywali chorzy z całkowicie wszczepialnymi pompami przepływowymi osiowymi nowej generacji typu HearWear, a następnie tupu HeartMate II. Najnowszym układem wspomagania jest urządzenie HeartMate III.

Dokumenty do pobrania

Debata poświęcona współczesnym wyzwaniom kardiologiiDebata poświęcona współczesnym wyzwaniom kardiologii

Śląskie
"Repty" GCR jest jednostką ochrony zdrowia Samorządu Województwa Śląskiego

Wszystkie Prawa Zastrzeżone ©

Do góry
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest firma SP ZOZ "REPTY" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji, ul.Śniadeckiego 1, 42-604 Tarnowskie Góry. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki. Strona wykorzystuje pliki cookies.Akceptuję