Menu
Biuletyn Informacji PublicznejFundusze Unii EuropejskiejFundusze Unii Europejskiejwysoki kontrasttekst o normlanej wielkościzmniejsz tekstpowiększ tekst
Logo GCR "Repty"

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

"Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji

im. gen. Jerzego Ziętka


Ogłoszenia

Na terenie GCR "Repty" wylądował "dron transportowy"

We wtorek 21 grudnia 2020 r. po południu na lądowisku zlokalizowanym przy GCR "Repty" wylądował transportowy Bezzałogowy Statek Powietrzny (BSP). Celem tego wydarzenia była próba bezpiecznego i szybkiego transportu ładunku medycznego na znaczne odległości.

Inicjatorami pomysłu są prof. dr hab. n. med. Marian Zembala, zarządzający na co dzień Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wraz z zespołem medycznym dr n. med. Michała Zembali, oraz Hawk-e Sp. z o. o., wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu to placówka, która specjalizuje się w transplantacji narządów oraz leczeniem chorób sercowo - naczyniowych. Natomiast Bezzałogowy Statek Powietrzny, będący własnością firmy Farada Sp. z o. o., umożliwia transport krwi, leków, szczepionek, a nawet narządów do przeszczepu z zachowaniem łańcucha chłodniczego, którego ciągłość jest warunkiem koniecznym przy tego typu operacjach logistycznych.

W dniu 21 grudnia 2020 r. nastąpiło zatem udane połączenie potrzeb medycznych z technologicznymi możliwościami ich zaspokojenia. Wykorzystanie w niedalekiej przyszłości dronów w transporcie m.in. leków czy krwi to bardzo obiecująca perspektywa dla każdego szpitala - ocenia Norbert Komar, Dyrektor GCR "Repty". Perspektywa wymiany niezbędnych środków czy materiałów pomiędzy placówkami w ciągu zaledwie kilku minut zadecyduje nieraz o życiu tych pacjentów, którzy trafią do nich w ciężkim lub krytycznym stanie. Po dzisiejszym locie próbnym mam wielką nadzieję na to, że ta forma transportu upowszechni się tak szybko jak to możliwe - dodaje.

BSP, który wystartował spod siedziby Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, wylądował w GCR "Repty" zaledwie po 11 minutach. Odległość pomiędzy obiema placówkami wynosi ok. 20 kilometrów, a na jej pokonanie samochodem należy przeznaczyć ok. 30 minut. Przedstawiciele szpitali, dr hab. n. med. Michał Zembala oraz Norbert Komar, przekazali sobie symboliczne podarunki. Próbny lot został oceniony bardzo dobrze, co utwierdza w przekonaniu, że tego typu transport ma duży potencjał w zakresie ratowania ludzkiego życia.

Galeria

Śląskie
GCR "Repty" jest jednostką ochrony zdrowia Samorządu Województwa Śląskiego

Wszystkie Prawa Zastrzeżone ©

Do góry
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest firma SP ZOZ "REPTY" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji, ul.Śniadeckiego 1, 42-604 Tarnowskie Góry. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki. Strona wykorzystuje pliki cookies.Akceptuję