Menu
Biuletyn Informacji PublicznejFundusze Unii EuropejskiejFundusze Unii Europejskiejwysoki kontrasttekst o normlanej wielkościzmniejsz tekstpowiększ tekstfacebook
Logo "Repty" GCR

"Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji

im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach


Aktualności

Dodano: 28.10.2019

EUROPEJSKI DZIEŃ OTYŁOŚCI

Zgodnie z danymi za 2017r w Polsce nadwagę lub otyłość ma już 64% mężczyzn i 49% kobiet. WHO uznało otyłość za najgroźniejszą chorobę, która nieleczona prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zaburzeń hormonalnych oraz nowotworów. Nadwagę mają te osoby, których wskaźnik BMI przekracza 25 pkt. Jeżeli uzyskamy wynik powyżej 30 pkt powinien on stanowić dla nas mocny sygnał informujący o poważnym zagrożeniu zdrowia.
W naszym kraju otyłość dotyczy już 23,2% populacji i jest wyższa od średniej europejskiej o 1,7%. Najwięcej otyłych jest w Wielkiej Brytanii (27,3%), Irlandii (25,5%) i Czechach (23,8%).
W Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" zaakcentowano ten problem organizując 24.10.2019r akcję edukacyjną zachęcającą do wprowadzenia zmian w stylu odżywiania propagując jedzenie produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Zwiększenie błonnika w diecie umożliwi utratę nadmiernych kilogramów oraz realizację zaleceń żywieniowych określonych w piramidzie zdrowego żywienia. W czasie akcji zachęcaliśmy do jedzenia warzyw i owoców, produktów wielozbożowych, kasz, orzechów oraz suszonych owoców. Dietetyczki przygotowały poczęstunek w formie kanapek, sałatek oraz soków warzywno - owocowych. Dla zainteresowanych dostępne były materiały informacyjne dotyczące roli błonnika w diecie oraz jadłospisy. W akcji brały również udział pielęgniarki, które wykonywały pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz określały wskaźnik BMI. Na zakończenie akcji w piątek przeprowadzono prelekcję pod tytułem "Polub błonnik", w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Podsumowując akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Rozwiałyśmy kilka mitów na temat błonnika, wskazałyśmy "jak przemycić" warzywa do diety, aby zachowały jak najwięcej swoich właściwości, uświadomiłyśmy jak ważny jest błonnik w diecie osób zdrowych i chorych.

Dokumenty do pobrania

Europejski Dzień OtyłościEuropejski Dzień Otyłości

Śląskie
"Repty" GCR jest jednostką ochrony zdrowia Samorządu Województwa Śląskiego

Wszystkie Prawa Zastrzeżone ©

Do góry
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest firma "REPTY" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach, ul.Śniadeckiego 1, 42-604 Tarnowskie Góry. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki. Strona wykorzystuje pliki cookies.Akceptuję