Menu
Biuletyn Informacji PublicznejFundusze Unii EuropejskiejFundusze Unii Europejskiejwysoki kontrasttekst o normlanej wielkościzmniejsz tekstpowiększ tekstfacebook
Logo "Repty" GCR

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

"Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji

im. gen. Jerzego Ziętka


Aktualności

Zmieniono : 08.11.2023

Dodano: 30.10.2023

JESIENNE BARWY W REPTACH

Repecki park jest unikatowym obiektem na terenie Górnego Śląska. Powstał z przeobrażenia trwającego nieprzerwanie od średniowiecza lasu bukowo - dębowego.
Początki parku sięgają 1824 roku, kiedy to Karol Henckel von Donnersmarck na zalesionym wzgórzu wybudował niewielki zamek myśliwski. Później w jego miejscu stanął neorenesansowy pałac Donnersmarcków, a sam las przybrał postać parku w stylu angielskim. Nasadzono tu ponad 10 tyś buków i dębów oraz liczne gatunki drzew i krzewów egzotycznych, m.in.: choinkę kanadyjską, sosnę wejmutkę czy cyprysik groszkowy.
Z parkiem nierozerwanie od 1961 roku /rok założenia/ związana jest historia Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty". Szpital zlokalizowany jest w samym centrum wiekowego drzewostanu.
W 1966 r. tereny parku zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego, a od 2002 r. wchodzi on w skład Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego "Park w Reptach i dolina rzeki Dramy".
Na obszarze parku znajduje się największe skupisko drzew pomnikowych - ok. 150. Przeważają buki i dęby, a większość z nich liczy ponad 100 lat.
Warto podkreślić, że takie otoczeni szpitala umożliwia wykorzystanie naturalnych warunków w czynnej i biernej rehabilitacji. Kontakt zaś z przyrodą kojąco wpływa na psychikę pacjentów.
Dla pacjentów, jak i licznie odwiedzających park wykonana została /lata 2005 - 2006/ "Ścieszka Przyrodniczo - Dydaktyczna". Z jednej strony przybliża wiedzę o występującej tu faunie i florze, jak i o budowie i funkcjach poszczególnych części drzewa. Z drugiej zaś strony ma zachęcić wszystkich do obserwacji zjawisk występujących w przyrodzie.
Tuż obok szpitala powstaje obecnie tężnia solankowa, która bez wątpienia stanowić będzie kolejną atrakcję turystyczną o leczniczych właściwościach.
wykorzystano fragmenty z folderu "ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w reptach" przygotowanego prze gcr "repty".

Galeria

Śląskie
"Repty" GCR jest jednostką ochrony zdrowia Samorządu Województwa Śląskiego

Wszystkie Prawa Zastrzeżone ©

Do góry
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest firma "REPTY" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach, ul.Śniadeckiego 1, 42-604 Tarnowskie Góry. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki. Strona wykorzystuje pliki cookies.Akceptuję