Aktualności

Zmieniono : 23.02.2025

Dodano: 23.02.2025

ŁUCZNICTWO JAKO CZĘŚĆ TERAPII NASZYCH PACJENTÓW

W Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" od wielu lat łucznictwo stanowi integralną część terapii naszych pacjentów. Zajęcia, na które kieruje lekarz, odbywają się na zasadzie dobrowolnego uczestnictwa i dla wielu pacjentów stają się pasją na długie lata po zakończeniu leczenia.
Parafrazując powiedzenie, że łucznik nie strzela do tarczy, lecz do samego siebie, można stwierdzić, że uprawianie tej dyscypliny to proces samodoskonalenia. Łucznictwo sprzyja kształtowaniu umiejętności takich jak panowanie nad emocjami, pewność siebie, samokontrola, odporność na stres, podzielność uwagi oraz współzawodnictwo.
Szpital w "Reptach" jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, gdzie łucznictwo stanowi element rehabilitacji. Zajęcia odbywają się w ramach Grupy Aktywnej Rehabilitacji. Historia łucznictwa w sporcie paraolimpijskim sięga lipca 1948 roku, kiedy to w szpitalu Stoke Mandeville w Wielkiej Brytanii zorganizowano pierwsze zawody dla osób niepełnosprawnych. Dyscyplina ta znalazła się w programie I Igrzysk Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych w Rzymie w 1960 roku i do dziś pozostaje w harmonogramie Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. W Polsce prekursorem łucznictwa jako metody rehabilitacji był profesor Marian Weiss, który wprowadził tę formę terapii w Stołecznym Centrum Rehabilitacji w Konstancinie. W "Reptach" łucznictwo stosowano już w latach sześćdziesiątych, a do dziś zachowały się dwa łuki z tamtego okresu. Po przerwie zajęcia wznowiono w 2013 roku dzięki zaangażowaniu Marcina Szeląga.
Obecnie treningi odbywają się regularnie na dużej sali gimnastycznej pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, w tym Krzysztofa Powałkowskiego. Łucznictwo nie jest zalecane pacjentom po operacjach kardiologicznych oraz osobom z poważnymi porażeniami połowiczymi. Pozostali pacjenci, bez względu na wiek i płeć, mogą bez przeszkód korzystać z tej formy terapii. W trakcie zajęć uczestnicy poznają podstawy techniki strzelania oraz uczą się prawidłowej postawy. Oprócz satysfakcji, jaką daje ta dyscyplina, rozwijają cierpliwość, precyzję ruchów oraz wzmacniają mięśnie obręczy barkowej i kończyn górnych. Dla wielu pacjentów poruszających się na wózkach jest to szansa na sportową rywalizację, integrację oraz aktywizację.
Na przestrzeni lat pacjenci mieli możliwość trenowania nie tylko w sali gimnastycznej, ale także na świeżym powietrzu. W "Reptach" cyklicznie odbywają się również turnieje łucznicze, w których uczestniczą pacjenci naszego ośrodka. Jeden z takich turniejów miał miejsce dziś - zawodnicy zmierzyli się, strzelając do tarcz na dużej sali gimnastycznej, co dostarczyło wielu emocji i niezapomnianych wrażeń.

Galeria