Menu
Biuletyn Informacji PublicznejFundusze Unii EuropejskiejFundusze Unii Europejskiejwysoki kontrasttekst o normlanej wielkościzmniejsz tekstpowiększ tekstfacebook
Logo "Repty" GCR

"Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji

im. Gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach


Aktualności

Zmieniono : 28.05.2024

Dodano: 28.05.2024

NOWOCZESNY TOMOGRAF KOMPUTEROWY W GCR REPTY

Dziś w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" oficjalnie zaprezentowaliśmy jeden z najnowocześniejszych tomografów w Polsce. Jest to trzeci, a zarazem najnowocześniejszy tomograf komputerowy w Tarnowskich Górach - Siemens SOMATOM go.Top, którego wartość wynosi 3 miliony złotych. Ten 64-rzędowy aparat stanowi światowy standard w medycynie, choć wiele szpitali wciąż korzysta ze starszych urządzeń 12-, 16- i 32-rzędowych.
Tomograf SOMATOM go.Top umożliwia przeprowadzanie badań przy zastosowaniu najniższej możliwej dawki promieniowania, co jest szczególnie istotne w diagnostyce onkologicznej i pediatrycznej. Konstrukcja tego urządzenia, obejmująca niewielką odległość ogniska lampy RTG od detektora oraz zaawansowane algorytmy rekonstrukcji obrazu, gwarantuje minimalizację dawki promieniowania jonizującego i użycie minimalnych ilości środka kontrastowego. Sprzęt zapewnia znakomitą jakość obrazowania w badaniach angiograficznych, onkologicznych i neurologicznych, umożliwiając uzyskanie 128 warstw o minimalnej grubości 0,6 mm.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnego algorytmu rekonstrukcji wielowarstwowej (IVR) oraz zintegrowanego detektora Stellar, tomograf Siemens SOMATOM go.Top oferuje obrazowanie bardzo drobnych struktur i zmian. Aparat jest również przystosowany dla pacjentów z dysfunkcją oddechową, zapewniając szybki czas badania (trzy pełne obroty lampy RTG w ciągu jednej sekundy). Otwór gantry o średnicy 70 cm zapewnia pacjentom duży komfort podczas badania, a dodatkowa konsola sterująca w postaci tabletu umożliwia personelowi lepsze przygotowanie pacjenta do procedury.
Intuicyjna obsługa tomografu SOMATOM go.Top znacznie poprawia komfort pracy personelu medycznego, co jest możliwe dzięki zintegrowanym aplikacjom FAST (Fully Assisting Scanner Technologies), które skracają czas potrzebny do przygotowania i przeprowadzenia badania. Technologia MyExam Compass, oparta na sztucznej inteligencji, wspiera operatora w sprawnym i prawidłowym przeprowadzaniu procedur, zapewniając wystandaryzowane i optymalnej jakości obrazy badanej tkanki. Modułowa konstrukcja aparatu, zdalna obsługa serwisowa i zredukowane zużycie energii elektrycznej znacząco obniżają koszty użytkowania urządzenia.
Nowy tomograf był długo oczekiwanym wyposażeniem w GCR "Repty". Pacjenci przyjeżdżający na rehabilitację ortopedyczną wymagają stałego monitorowania, które do tej pory odbywało się w innych placówkach, generując dodatkowe koszty związane z transportem. Teraz, dzięki nowej pracowni, pacjenci GCR będą mogli korzystać z tomografu już od początku lipca. Planujemy również wystąpienie o kontrakt z NFZ, aby umożliwić badania pacjentom z innych placówek.
Środki na zakup tomografu Siemens SOMATOM go.Top w wysokości 3 milionów złotych pozyskaliśmy z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Adaptacja pracowni rentgenowskiej, konieczna do uruchomienia nowego sprzętu, została sfinansowana z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz wkładu własnego GCR w wysokości 43 tysięcy złotych. Całkowity koszt prac wyniósł 589 tysięcy złotych.
Na dzisiejszym wydarzeniu obecni byli między innymi Tomasz Głogowski Poseł na Sejm RP, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Bartłomiej Sabat, Radna Województwa Śląskiego Lucyna Ekkert, Burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech oraz członkowie byłej i aktualnej Rady Społecznej.

Galeria

Śląskie
"Repty" GCR jest jednostką ochrony zdrowia Samorządu Województwa Śląskiego

Wszystkie Prawa Zastrzeżone ©

Do góry
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest firma "REPTY" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. Gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach, ul.Śniadeckiego 1, 42-600 Tarnowskie Góry. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki. Strona wykorzystuje pliki cookies.Akceptuję