Menu
Biuletyn Informacji PublicznejFundusze Unii EuropejskiejFundusze Unii Europejskiejwysoki kontrasttekst o normlanej wielkościzmniejsz tekstpowiększ tekstfacebook
Logo "Repty" GCR

"Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji

im. Gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach


Aktualności

Zmieniono : 10.11.2023

Dodano: 10.11.2023

NOWY STYL ŻYCIA SENIORÓW ....W PORADACH NEUROLOGOPEDY

Pacjenci objęci terapią logopedyczną w GCR "Repty" to przede wszystkim seniorzy, którzy doznali udaru mózgu, urazu czaszkowo - mózgowego lub cierpią na choroby neurodegeneracyjne. Na skutek choroby mają problemy z mówieniem, pamięcią, percepcją, koncentracją czy też aktualizacją słów w rozmowie.
Deficyty te są przyczyną obniżenia jakości życia, sprawności i samodzielności.
Aby odzyskać zdrowie, sprawność fizyczną i psychiczną należy wprowadzić zasady zdrowego stylu życia.
Kluczem do uniknięcia chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera i zaniku funkcji poznawczych są: właściwe odżywianie, ćwiczenia fizyczne, relaks i regeneracja.
Naszym pacjentom zalecamy nowy styl życia oparty o cztery podstawowe czynniki:
  • Dietę,
  • Aktywność fizyczną,
  • Aktywność umysłową,
  • Aktywność społeczną
Jednym słowem należy dobrze się odżywiać, sporo ruszać, unikać przewlekłego stresu, solidnie się wyspać oraz dbać o aktywność mózgu.
To czynniki kluczowe dla zdrowia i samopoczucia seniorów. Nigdy nie jest też za późno, aby wprowadzić prozdrowotne zasady i cieszy się jesienią życia.
Badania kliniczne prowadzone na pacjentach, w każdym wieku wykazują, że zdrowa dieta pozwala zwiększyć sprawność intelektualną !! Najnowsze badania jednoznacznie wykazują, że idealna dieta zapewniająca sprawność mózgu powinna być oparta na produktach pochodzenia roślinnego oraz uboga w cukier, mięso i nabiał.
Aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia mózgu. Zbudowanie życia wokół aktywności fizycznej jest możliwe i owocuje radykalną poprawą zdolności intelektualnych oraz nastroju. Siedzący tryb życia prowadzi do przewlekłych chorób.
Tuż obok aktywności istotny jest relaks. Powinien być dostosowany do indywidualnych zainteresowań. Wspaniałą formą relaksu jest medytacja, śpiew, spacery po okolicy, joga albo praca w ogrodzie.
Panowanie nad stresem jest kluczowym i często nieocenionym aspektem zdrowego trybu życia.
Aktywność umysłowa wymaga zaś zaangażowania w złożone czynności, które budują nowe połączenia neuronalne w mózgu oraz znaczną rezerwę kognitywną.
Proponujemy naszym pacjentom, w ramach nowego stylu życia podjęcie nowych, konkretnych wyzwań:
  • Nauka gry na instrumencie muzycznym,
  • Karaoke,
  • Nauka tańca,
  • Rękodzieło, działalność artystyczna,
  • Rozwiązywanie krzyżówek, szarad, rebusów
Wszystkie te czynności przynoszą większe korzyści, gdy łączą się z kontaktami międzyludzkimi. Badania dowodzą, że udane życie towarzyskie zmniejsza zagrożenie otępieniem.

Galeria

Śląskie
"Repty" GCR jest jednostką ochrony zdrowia Samorządu Województwa Śląskiego

Wszystkie Prawa Zastrzeżone ©

Do góry
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest firma "REPTY" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. Gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach, ul.Śniadeckiego 1, 42-600 Tarnowskie Góry. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki. Strona wykorzystuje pliki cookies.Akceptuję