Menu
Biuletyn Informacji PublicznejFundusze Unii EuropejskiejFundusze Unii Europejskiejwysoki kontrasttekst o normlanej wielkościzmniejsz tekstpowiększ tekst
Logo GCR "Repty"

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

"Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji

im. gen. Jerzego Ziętka


Ogłoszenia

Ozdrowieńcu! Oddaj osocze i pomóż innym wyzdrowieć!

Chorowałeś na COVID-19 i jesteś już zdrowy? Skontaktuj się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach i oddaj osocze - może ono wspomóc leczenie innych chorych, a nawet uratować im życie.

Co ważne, osocza nie da się wyprodukować, można je pozyskać jedynie od tych, którzy już przeszli chorobę i wytworzyli przeciwciała. Dlatego tak ważne jest, aby oddawali je ci, którzy już pokonali zakażenie COVID-19.

Kto może oddać osocze?

Osocze mogą oddać osoby w wieku 18-60 lat:

  • po przechorowaniu COVID-19, dysponujące pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wykonanego metodą PCR - po upływie minimum 28 dni od pełnego ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji i po zakończonym leczeniu,
  • po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 - po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania.

Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze muszą ponadto spełniać wymagania takie jak inni dawcy krwi. Listę przeciwskazań do oddawania krwi znaleźć można na stronie: https://rckik-katowice.pl/przeciwwskazania.

Co zrobić, aby oddać osocze?

Wystarczy skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, które uruchomiło dla ozdrowieńców specjalne numery telefonów dostępne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 14.30:

  • tel. 726 227 229,
  • tel. 607 619 718,
  • tel. 607 678 519,
  • tel. 32 208 74 19.

W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.

Czy to boli?

Osocze pobierane jest od ozdrowieńców metodą plazmaferezy - pobierana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz na pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jest to metoda bezbolesna i całkowicie bezpieczna! Całość trwa około 30-40 minut, a jednorazowo pobierane jest maksymalnie 650 ml osocza.

Co dalej dzieje się z osoczem?

Pobrane osocze poddawane jest procedurze redukcji patogenów, a następnie dzielone jest na dawki 100-200 ml i zamrażane. W zależności od ilości przeciwciał chorym przetaczane jest od 200 do 400 ml osocza.

Jak to działa?

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno, a podanie osocza przyspiesza procesy obronne organizmu, dzięki czemu wspomaga leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Podobna terapia, oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów, była już skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) czy wirusem "ptasiej" grypy A (H5N1).

Jeśli kwalifikujesz się do oddania osocza, nie zwlekaj - możesz uratować komuś życie!

Śląskie
GCR "Repty" jest jednostką ochrony zdrowia Samorządu Województwa Śląskiego

Wszystkie Prawa Zastrzeżone ©

Do góry
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest firma SP ZOZ "REPTY" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji, ul.Śniadeckiego 1, 42-604 Tarnowskie Góry. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki. Strona wykorzystuje pliki cookies.Akceptuję