Aktualności

Zmieniono : 25.03.2025

Dodano: 25.03.2025

REEDUKACJA CHODU W GCR "REPTY"

Jest to nauka chodu, która ma za zdanie przywrócić bądź poprawić sprawność pacjenta oraz ich jakość życia. Polega ona na stopniowym przywracaniu umiejętności chodzenia poprzez odpowiednie ćwiczenia i terapię. Głównym celem rehabilitacji jest poprawa siły mięśniowej, równowagi oraz koordynacji ruchowej.
W reedukacji chodu wyrożniamy 3 etapy:
- przygotowanie - polega głównie na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie, aby pacjenta przygotować do dalszych etapów
- właściwa reedukacja chodu - podczas tego etapu pacjent korzysta ze sprzętów tj.: balkonik, kule, poręcze, które pomagają odciążyć niewystarczająco silne nogi oraz robotów do reedukacji chodu, które przyczyniają się do rozpoczęcia samodzielnego chodzenia
- doskonalenie chodu - pacjent na tym etapie uczy się radzić sobie w różnych sytuacjach i dokonali swoje umiejętności
Zdolność do samodzielnego poruszania się, w tym chodu można stracić z różnych przyczyn. Mogą nimi być:
- udar,
- uszkodzenie nerwów,
- porażenie połowicze,
- porażenie czterokończynowe,
- uszkodzenie rdzenia kręgowego,
- uraz miednicy,
- uraz w obrębie kończyny dolnej,
- wybudzenie ze śpiączki,
- unieruchomienie w łóżku.
Ta nagła zmiana może być trudna do zaakceptowania dla pacjentów. Często jednak jest ona odwracalna.
Reedukacja chodu wymaga dużego wysiłku, ale znacznie wpływa na komfort życia i samopoczucie pacjenta.
Czas powrotu do formy będzie zależeć od wielu czynników np. takich jak indywidualne predyspozycje, wiek, rodzaj kontuzji i stopień uszkodzenia struktur.
Nauka chodu to wielkie wyzwanie - przede wszystkim dla pacjenta, wykonującego ogromny wysiłek fizyczny, by odzyskać sprawność, ale także dla fizjoterapeuty, którego głównym zadaniem jest przygotowanie jak najskuteczniejszego planu oraz odpowiednie motywowanie i wsparcie chorej osoby, tu z pomocą przychodzą różne rozwiązania technologiczne i dostęp do sprzętu, co przyczynia się do prowadzenia kompleksowej fizjoterapii.
W naszym ośrodku mamy dostępne urządzenia pozwalające na ułożenie tzw. ścieżki reedukacji chodu. Pozwala ona na wczesną rehabilitację, co przyczynia się do osiągnięcia szybszej poprawy sprawności i funkcjonalności pacjenta.
W zależności od możliwości i stanu pacjenta dobierana zostaje indywidualna terapia.
Robot do reedukacji chodu - Geo
Robot do reedukacji chodu umożliwia wczesną rehabilitację, głównie u pacjentów neurologicznych. Jego działanie jest oparte na zasadzie end-effektorów, pomaga to rozpocząć pacjentom samodzielne chodzenie. Robot ten posiada tryb pasywny, aktywny lub aktywnej asysty co wpływa na dobranie odpowiedniej terapii do możliwości i stanu pacjenta. Umożliwia chodzenie po powierzchni płaskiej, wchodzeniu i schodzeniu po schodach. Stymuluje fizjologiczny wzorzec chodu, wzmacnia mięśnie, umożliwia trenowanie poszczególnych faz chodu, aby poprawić jakość i wydajność chodu pacjenta.
Ergo Trainer z wykorzystaniem bieżni
Ergo Trainer z wykorzystaniem bieżni dobrze sprawdza się u pacjentów neurologicznych, ortopedycznych i geriatrycznych, którzy borykają się z osłabioną zdolnością chodzenia. Dzięki zastosowaniu odciążenia pacjent czuje się bezpiecznie podczas chodu, dzięki czemu może skupić się na treningu, a nie obawiać się o ewentualny upadek. Dzięki powtarzalności ruchów wykonywanych podczas ćwiczeń na bieżni pacjent zyskuje pewność w chodzie oraz sam chód ulega znacznej poprawie.
Bieżnia Zebris - analiza i trening chodu
Bieżnia Zebris ma szerokie spektrum zastosowania zarówno dla pacjentów neurologicznych jak i ortopedycznych z wykorzystaniem biofeedbacku. Sprawdza się u osób bardziej lub mniej wysportowanych. Dzięki wizualnej stymulacji pacjent jest w stanie pracować nad poprawą parametrów chodu m.in. tj: długość, szerokość chodu.
Edukacja może odbywać się również przez zabawę. Poprzez wizualną stymulację - forestwalk, czyli wirtualny spacer przez las, gdzie zadaniem pacjenta jest pokonywanie przeszkód oraz wykonywanie poleceń pojawiających się na ekranie. Dzięki zastosowanym biofeedbacku pacjent podczas treningu jest bardziej zaangażowany.
Na bieżni można wykonywać również analizę chodu, na podstawie której fizjoterapeuci mogą dobrać trening dostosowany do potrzeb pacjenta.
Bieżnia Tutor Balance - trening i ocena posturalnych perturbacji
Bieżnia Tutor Balance pozwala na generowanie posturalnej perturbacji -nagła zmiana warunków zewnętrznych, która wytrąca ciało ze stanu równowagi. Dedykowana dla pacjentów neurologicznych i ortopedycznych, którzy potrafią samodzielnie chodzić bez żadnej większej pomocy. Nie tylko wpływa na poprawę jakości chodu, ale również na koordynację ruchową oraz stabilizację całego ciała. Perturbacje można stosować zarówno w chodzie jak i w staniu, co pozytywnie wpływa na wzmocnieniu aparatu ruchowego i zapobieganiu kontuzją.
Bieżnia antygrawitacyjna R-force
Bieżnia R-force umożliwia trening chodu nawet ze 100% odciążeniem masy ciała, dzięki temu idealnie sprawdza się u pacjentów po zabiegach chirurgicznych kończyn dolnych, u osób z niepełnym zrostem kostnym, u pacjentów neurologicznych w celu reedukacji nerwowo-mięśniowej, jak również u osób starszych jako trening wzmacniający. Bieżnia posiada gotowe protokoły oraz gry motywacyjne, które przedkładają się na większe zaangażowanie pacjenta w trening. Oprócz zwykłego chodu można również ćwiczeń balans ciała, szybkość reakcji, symetrie chodu oraz dzięki zamontowanej kamerce pacjent może obserwować swój chód i korygować go.
Wszystkie wymienione urządzenia pozwalają obserwować oraz analizować postępy zachodzące podczas treningów. Pacjenci dzięki temu mają większą motywacje i są bardziej zaangażowani, dzięki temu można podnosić stopień trudności wykonywanych przez nich zadań. W trakcie terapii występuje również element rywalizacji, przez co nie jest ona nudna i monotonna.
mgr fizjoterapii Marta Krus
mgr fizyki medycznej Katarzyna Polczyk

Galeria