Menu
Biuletyn Informacji PublicznejFundusze Unii EuropejskiejFundusze Unii Europejskiejwysoki kontrasttekst o normlanej wielkościzmniejsz tekstpowiększ tekstfacebook
Logo "Repty" GCR

"Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji

im. Gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach


Aktualności

Zmieniono : 03.08.2023

Dodano: 01.08.2023

TERAPIA PRZECIWOBRZĘKOWA W GCR "REPTY"

Przeszło 420 procedur tylko w ciągu miesiąca wykonuje się u kobiet po mastektomii, jak i po przebytym raku piersi. Coraz więcej pań zgłasza się na terapię przeciwobrzękową do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty". Bardzo ważną formą rehabilitacji jest drenaż limfatyczny ręczny.
- Rehabilitacja kobiet po przebytym raku piersi odgrywa bardzo ważną rolę. Przede wszystkim minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań po leczeniu onkologicznym. Najważniejsze, by jak najszybciej po operacji nowotworu piersi zgłosić się na rehabilitację. Szybkie rozpoczęcie ćwiczeń gwarantuje bowiem powrót do pełnej sprawności. Terapia jest bowiem najskuteczniejszą formą leczenia obrzęków limfatycznych - wyjaśnia Ania Trybel, fizjoterapeuta z GCR "Repty".
Po operacji może wystąpić wiele powikłań m.in.: zaniki mięśniowe, obrzęk limfatyczny z powodu usunięcia węzłów chłonnych pachowych, ograniczenia ruchomości klatki piersiowej i kończyny górnej po stronie operowanej, zmniejszenie wydolności oddechowej, zrosty blizny po operacyjne, a także asymetria ciała. No i ból.
W GCR "Repty" w gabinecie terapii przeciwobrzękowej prowadzona jest kompleksowa rehabilitacja. Tu obok leczenia występującego już obrzęku limfatycznego prowadzona jest bardzo szeroka profilaktyka przeciwobrzękowa. Ta ostatnia obejmuje m.in.: drenaż limfatyczny ręczny, masaż mechaniczny typu BOA, kinezyterapię, a także…. terapię blizny po operacji.
Pacjentki, które zgłaszają się do szpitala w Reptach mają zagwarantowany 10 -dniowy bezpłatny / na NFZ/ pakiet kompleksowej terapii. Zabiegi dobierane są indywidualnie uwzględniając wszystkie wskazania, jak i przeciwskazania.
- Paniom wykonujemy manualny drenaż limfatyczny w celu ułatwienia procesów oczyszczania limfatycznego. Stosujemy kompresjoterapię czyli bandażowanie wielowarstwowe oraz kinezyterapię czyli gimnastykę leczniczą. Uczymy także automasażu - dodaje fizjoterapeuta.
Na początku rehabilitacji prowadzone są ćwiczenia, które mają za zadanie zadbać m.in.: o prawidłową postawę ciała, a także ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia rozciągające. Stopniowo poszerzany jest zakres ruchów w stawie ramiennym i wprowadzane są ćwiczenia unoszenia i odwodzenia ramienia.
Bardzo ważnym elementem fizjoterapii pooperacyjnej po nowotworze piersi jest terapia manualna, czyli indywidualna praca fizjoterapeuty z pacjentką. Gdy tej terapii zabraknie, może dojść do zesztywnień, zwłóknień, a w konsekwencji do ograniczenia ruchomości barku. Istotna jest także edukacja pacjentki, która obejmuje: naukę ćwiczeń poprawiających ruchomość barku. Są to ćwiczenia w leżeniu, w siadzie, w staniu, z wykorzystaniem, np. kijka. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie - biorąc pod uwagę rodzaj operacji, stan pacjentki oraz zalecenia lekarza chirurga.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Statystyki podają, że w Polsce, co roku występuje aż 20 tysięcy zachorowań na ten nowotwór. Pomimo dużej liczby badań profilaktycznych i programów wczesnego wykrywania raka piersi, to nadal gro zachorowań kończy się mastektomią.

Galeria

Śląskie
"Repty" GCR jest jednostką ochrony zdrowia Samorządu Województwa Śląskiego

Wszystkie Prawa Zastrzeżone ©

Do góry
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest firma "REPTY" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. Gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach, ul.Śniadeckiego 1, 42-600 Tarnowskie Góry. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki. Strona wykorzystuje pliki cookies.Akceptuję