Menu
Biuletyn Informacji PublicznejFundusze Unii EuropejskiejFundusze Unii Europejskiejwysoki kontrasttekst o normlanej wielkościzmniejsz tekstpowiększ tekstfacebook
Logo "Repty" GCR

"Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji

im. Gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach


Aktualności

Zmieniono : 22.01.2024

Dodano: 22.01.2024

TRENING GRUPY POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZEJ OSP ORZECH

W minioną sobotę w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" odbył się intensywny trening Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Orzech.
Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzechu powstała w 2015 roku. Głównym obszarem jej działania jest Śląsk, jednak ratownicy brali dotychczas udział w akcjach na terenie całego kraju. Były to akcje zarówno terenowe (poszukiwanie osób w terenach leśnych i otwartych) jak i gruzowiskowe (katastrofy budowlane, zawalenia, wybuchy gazu). Grupa składa się z 15 zespołów (pies + przewodnik), które trenują minimum dwa razy w tygodniu z wykorzystaniem zarówno terenów leśnych jak i różnego rodzaju obiektów (np. szpitali). Ratownicy posiadają obecnie 2 zespoły akcyjne gruzowiskowe, a także 7 zespołów akcyjnych terenowych, które regularnie biorą udział w akcjach, a także 8 psów kandydackich, które przygotowują się do przystąpienia do państwowych egzaminów uprawniających do udziału w akcjach.
Praca zespołu ratowniczego jest bardzo trudna, wymaga zaufania, precyzji, wspaniałej współpracy, a także samodzielności psa. Podczas realnej katastrofy budowlanej najczęściej tylko pies (wraz ze swoim perfekcyjnym nosem) ma możliwość wejścia na obszar gruzowiska i sprawdzenia wszystkich miejsc. Przygotowanie psów ratowniczych, jak i utrzymanie ich w gotowości wymaga nieustannego rozwoju, zmiany założeń, urozmaicenia miejsc ćwiczebnych. Jednym z takich miejsc były w minioną sobotę remontowany oddział oraz kanały techniczne Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty".
Scenariusz, który został przyjęty podczas ćwiczeń to poszukiwanie dwóch zaginionych pacjentów naszego ośrodka, którzy zgubili się po oddaleniu ze swoich sal. Po sprawdzeniu monitoringu uzyskaliśmy informację, że nie opuścili oni budynku. Ze względu na konieczność przyjmowania leków odnalezienie ich było zadaniem priorytetowym. Po sprawdzeniu sal, oraz pomieszczeń ogólnodostępnych Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Orzech wyznaczyła dwa prawdopodobne obszary, w których mogą znajdować się poszukiwani. Pierwszym było remontowane skrzydło ośrodka, w którym pacjenci nie powinni przebywać. Drugim obszarem działania były tunele i kanały techniczne rozciągające się pod budynkiem. Zadania zostały rozdzielone i przy użyciu psów ratowniczych i ich rewelacyjnych nosów doszło do odnalezienia osób.
Oczywiście to tylko ćwiczenia - nie można wykluczyć jednak zaistnienia podobnej sytuacji w warunkach poza-ćwiczebnych. Działania takie jak te są więc bardzo ważne i istotne. Cieszymy się, że mogliśmy udostępnić przestrzeń naszego Szpitala na potrzeby szkolenia Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzechu. Mamy nadzieję, że skorzystanie z pomocy ratowników nie będzie nam nigdy potrzebne - gdyby jednak zaszła taka potrzeba… wiemy, że możemy liczyć na doskonale wyszkolonych specjalistów.
W ćwiczeniach wzięło udział 5 zespołów akcyjnych: Border Collie "Robi" z Krzysztofem, Labrador "Duke" z Aliną, Owczarek niemiecki "Hektor" z Aleksandrą, Owczarek niemiecki "Nero" z Małgorzatą oraz mieszaniec "Bono" z Agnieszką. W treningu wzięło udział także 5 zespołów kandydackich: Labrador "Bella" z Danusią, mieszaniec "Rika" z Agnieszką, Husky "Mika" z Bogdanem, Labrador "Leo" z Arturem oraz Owczarek niemiecki "Coma" z Anną.

Galeria

Śląskie
"Repty" GCR jest jednostką ochrony zdrowia Samorządu Województwa Śląskiego

Wszystkie Prawa Zastrzeżone ©

Do góry
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest firma "REPTY" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. Gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach, ul.Śniadeckiego 1, 42-600 Tarnowskie Góry. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki. Strona wykorzystuje pliki cookies.Akceptuję