Menu
Biuletyn Informacji PublicznejFundusze Unii EuropejskiejFundusze Unii Europejskiejwysoki kontrasttekst o normlanej wielkościzmniejsz tekstpowiększ tekstfacebook
Logo "Repty" GCR

"Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji

im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach


Aktualności

Zmieniono : 09.01.2024

Dodano: 09.01.2024

BIEŻNIA ANTYGRAWITACYJNA ...DO TRENINGU CHODU

W "Reptach" korzystać można z unikalnej technologii umożliwiającej trening chodu. Do dyspozycji pacjentów oddaliśmy bieżnię antygrawitacyjną R-FORCE, która doskonale sprawdza się po urazach ortopedycznych, operacjach, wymianie stawów kończyn dolnych, treningach kardiologicznych, a także podczas aktywizacji osób starszych czy w leczeniu nadwagi i otyłości oraz w schorzeniach neurologicznych.
A na czym polega fenomen tego urządzenia ? Można powiedzieć, że to bieżnia z workiem, który pod wpływem zwiększenia wewnętrznego ciśnienia rozszerza się i wypełnia stając się komorą ciśnieniową. W rezultacie pacjent jest komfortowo i naturalnie unoszony, jego masa ciała zostaje zredukowana i może się naturalnie poruszać. Fizjoterapeuta indywidualnie dostosowuje parametry chodu, uwzględniając m. in. symetrię obciążenia obu kończyn dolnych podczas chodu, długość kroków względem siebie itp.
Urządzenie ocenia wiele parametrów w tym np.: ilość kroków w ciągu minuty czy kontakt stopy z pasem bieżni . Najważniejsze, by pacjent w trakcie treningu osiągnął prawidłowy, naturalny wzorzec chodu.
Z bieżni korzysta już pan Sebastian, który uległ wypadkowi i poruszał się przy pomocy dwóch kul łokciowych. Aktualnie dzięki wsparciu programu rehabilitacyjnego ćwiczeniami na bieżni antygrawitacyjnej po 5 zabiegach czuje się już na tyle dobrze, że korzysta z jednej. Intensywnie pracuje, aby wrócić do pełnej sprawności. Bieżnia umożliwia bieżącą diagnostykę chodu. W trakcie zabiegu można poprawić równowagę i zdolność chodu wykorzystując gry motywacyjne dostępne w panelu urządzenia.
Już niedługo do dyspozycji pacjentów zostanie oddana kolejna bieżnia, tym razem służąca do perturbacji chodu. Dedykowana jest pacjentom ze schorzeniami układu nerwowego np.: po udarze mózgu, u których bardzo często występują zaburzenia równowagi ciała.
Zakup urządzeń sfinansowano w ramach Umowy nr FM-ST.01.REHABILITACJA.ROBOTY.W-22924/23/952/143 oraz Aneksu nr 1 na udzielenie w 2023 r. dotacji celowej na realizacje zadania polegającego na wsparciu rozwoju innowacyjnych rozwiązań służących do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie doposażenia podmiotów leczniczych w urządzenia robotyczne do rehabilitacji. Kwota dotacji otrzymanej z Ministerstwa Zdrowia: 1.615.399,88 zł.

Galeria

Śląskie
"Repty" GCR jest jednostką ochrony zdrowia Samorządu Województwa Śląskiego

Wszystkie Prawa Zastrzeżone ©

Do góry
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest firma "REPTY" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach, ul.Śniadeckiego 1, 42-604 Tarnowskie Góry. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki. Strona wykorzystuje pliki cookies.Akceptuję